Az Adventtel indult új, négy éves pasztorális időszak első két éve, az Önátadás Éve az elmélyülést szolgálja. Ezért is a mottó: Evezz a mélyre (Lk 5,4). De hogyan lehet segíteni az elmélyülést? Hogyan lesz ez átható, és az egész egyházmegyében, minden személyt megérintő gondolat, érzés, élet-meghatározó irányvonal? A Szatmári Római Katolikus Püspökség pasztorális irodái minderre próbáltak választ, megoldást adni egy átfogó, részletes segédanyag kidolgozásával, amely tizennyolc témájával a kétéves időszakot végigkíséri, és a plébániákon valamint a lelkiségi közösségekben kerül használatra. A segédanyag csoportok számára ad lehetőséget egy lelki útra, mindig egy bibliai szövegrésztől indulva a mélyre, életvizsgálatra, Istenismeretre.
A csoportok hozzávetőlegesen havi rendszerességgel találkoznak majd, és mindig egy újabb lépést tesznek a tudatos ívet leíró témák feldolgozásában. A segédanyagok használatát azonban ismerni kell - hiszen a bibliai szövegek mellett egyéb, a gondolatok, érzések felszínre hozatalát segítő szövegek, gyakorlatok is találhatók benne -, ezért a pasztorális irodák minden plébániáról meghívtak személyeket, akik a csoportok vezetésével foglalkoznak majd. Nekik mutatták be, velük ismertették meg pénteken Máramarosszigeten és Nagybányán, szombaton pedig Szatmárnémetiben és Nagykárolyban a segédanyag célját, használatának módját.
A szatmári, erdődi és ugocsai esperesség papjai és hívei szombaton, tíz órától találkoztak a pasztorális irodák munkatársaival a Scheffler János Lelkipásztori Központban. Itt Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök köszöntötte őket, beszélve a hitmélyítő találkozók értelméről: „Azt kértem a lelkipásztori irodák munkatársaitól, hogy abba a négy éves tervbe, aminek megvalósítása elé nézünk, a lelki elmélyülés legyen előtérbe állítva, ezen legyen a hangsúly. Sok mindent szervezhetünk, látványos dolgokat végezhetünk, de ha a felszínen elsiklunk, ha annak, amit végzünk nincsen mélysége, akkor nincs eredménye sem. A fák nem csak az ég felé nőnek, hanem a gyökereiket mélyen a földbe eresztik. Ahhoz, hogy megálljunk azokkal a viharokkal szemben, amelyek mindennapi életünk sajátjai, nekünk is mélyen bele kell gyökereznünk Istenbe. Nincs más mód. El lehet az életünket a felszínen is élni, de annak nincsen értelme, és nem lesz gyümölcse sem. Remélem, hogy ez a két év, a hitmélyítő találkozók két éve segít abban, hogy mélyebben tudjunk Istenbe gyökerezni, el tudjunk merülni, Benne élő és Belőle élő emberekké tudjunk válni."
A csoportvezetőket arra kérte, a plébániájukon szervezett találkozókon tegyenek tanúságot, adják tovább a hitet: „Most első kézből halljuk azt, amit nekünk tovább kell adnunk. Ne feledjük, hogy a világosság is csak úgy tud terjedni, ha egyik gyertyáról gyújtjuk a másikat. Isten kegyelme mindannyiunk számára adott, a mi hozzáállásunktól függ, hogy mennyire tudunk ilyen, világosságot tovább adó gyertyák lenni."
Ft. Dr. Hankovszky Ferenc püspöki helynök, irodaigazgató ezt követően röviden emlékeztetett a pasztorális koncepcióra és a tematikus évek dinamikájára, majd kiemelte, a segédanyagokkal az elmélyülést próbálták konkrétabbá tenni. Elmondta, a témák egy ívet követnek, organikusan kapcsolódnak egymáshoz, segítenek egész év során szívexament tartani, abban haladni egyre előre.
A pasztorális irodák képviselői bemutatták a csoportvezetők feladatait, a találkozások lebonyolításának módját, az elsődleges célokat: a személyes élettapasztalatok felszínre hozása, megosztása, egymás gondolatokkal, valamint figyelemmel való megajándékozása, az Istenkapcsolat erősítése. De megmutattak konkrét gyakorlatokat is, és beszéltek a visszajelzések szükségességéről, amelyek segítenek a következő tematikus évek megtervezésében, kibontásában. Az egyházmegyei lelkipásztori koncepció a papokkal, hívekkel együtt kell, hogy készüljön, és ebben a hitmélyítő találkozók segítséget nyújtanak.
A szombati rendezvényen a résztvevők feltették kérdéseiket, megosztották véleményüket. Mindebből kiérződött: a hitmélyítő találkozók ötlete, alapterve nem rugaszkodott el a valóságtól, létező témákat vet fel, és gyakorlatain, gondolatvezetésén keresztül hatni tud. Az emberek úgy érzik, most történik valami, valami jó, amiben részt kell venni, mert segít belemerítkezni Istenbe, és mert a véleményük, gondolataik számítanak, általuk teljesebb lesz az Egyház.
A hitmélyítő találkozókra a különböző plébániákon kerül majd sor, ott hirdetik, hívják, várják majd a híveket a két évig tartó közös, elmélkedő útra.